Click here for login.
Online visitors: 33
Applications  › Öğrencilerimizin İzlenimleri
Öğrencilerimizin İzlenimleri

* Cansu AKARSU (2010-2011 
Korea Advanced Institute of Science and Technology)


  2010-2011 Eğitim öğretim yılında Günye Kore'deki KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) üniversitesinde Exchange Student statüsünde öğrenim gören İTÜ öğrencisi Cansu Akarsu'nun izlenimleri:
 Bir senedir değişim öğrencisi olarak okumuş olduğum KAIST,  Asya'daki en güçlü bilim ve mühendislik okullarından biri.  Özellikle araştırmaya yoğunlaşmış ve 100% ingilizce eğitim veren okul, sunduğu ileri teknoloji imkanlarıyla yalnız Koreli değil, tüm dünyadan öğrencilerin buluştuğu bir merkez. KAIST,  Daejeon isimli Seoul' un iki saat güneyinde küçük bir şehirde olmanın avantajıyla, bulunduğu coğrafyayı da bir bilim kentine çevirmekte. Özellikle kendi bölümüm olan Endüstriyel Tasarım,  ülkenin değişik yerlerinden işler de alıp,  sanayi ile yakın bir şekilde çalışmaktadır. Benim çok önem verdiğim disiplinler arası derslerde imkan sunmaya başlamış olan KAIST' e gitmiş olmaktan çok memnunum. Okulu iyi olmasının yanı sıra, Kore kültürü ile tanışmış olmak ve Avrupa ve Amerika'daki popüler değişim programlarının dışına çıkmış olmak da çok önemli. Tüm arkadaşlarımı İTÜ' nün yoğun olarak kullanılmayan değişim imkanlarını kullanmaya ve üniversitedeki yıllarına bu tip programlar ile yön vermeye teşvik ediyorum.

* Ceren Bucak DAĞ ( 2013-2014  University of Waterloo) 

College Diary  

http://lisansgunlugu.blogspot.fi/search/label/Waterloo  


*Emre ÇAKMAK (2016-2017 University of Economics in Katowice)

  Exchange programına katılmadan önce pek bir fikrimin olmadığı Polonya’nın bu küçük şehri Katowice, beni bir dönem boyunca ağırladı ve bana belki de bir daha karşılaşma fırsatı bulamayacağım birçok şey sundu. Silesian Voyvodalığının en büyük şehri olan Katowice, ekonomisini sanayiye ve kömür madenciliğine dayandıran bir şehir. Bu yüzden ulaşım ağının oldukça geliştiği, uluslararası danışmanlık firmalarının gözü önünde olan ve birden çok üniversite barındırdan bir bölge. Ben şehrin en eski ve en büyük üniversitesi olan University of Economics in Katowice’de eğitim gördüm. Üniversite bünyesinde İşletme, Finans, Ekonomi ve Yönetim gibi bölümler bulunmakta.

    Eğitim sistemiyle ilgili şaşırtıcı noktalardan birisi derslerinizin birkaç hafta içinde başlayıp bitebiliyor olması. Sömestr ortasında başlayan veya biten birçok ders bulunmakta. Üniversitenin ESN kulübü aktif çalışmaları ve düzenlediği etkinliklerle beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı. Yaptığı aktivitelerle Erasmus ve Exchange öğrencilerini, orada bulundukları kısa süre içerisinde en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyorlar. Şehrin coğrafi konumunun Polonya’nın güneyinde yer alması ve geniş ulaşım ağı, Avrupa’yı keşfetmek isteyenlere oldukça büyük bir fırsat sunuyor. Dönem boyunca ders programınızın uyuşması durumunda farklı yerlere gidebilirsiniz. İkinci Dünya Savaşı’nı birebir hissetmiş bir şehir olan Katowice’nin etrafında buna dair farklı kalıntılar mevcut. En büyük örnek olarak Auschwitz Toplama Kampı şehre sadece 45 dk uzaklıkta. Tercih etmeniz durumunda çok farklı ve güzel anılarla döneceğinize eminim.

 

* Nazım Uğur AYTEKİN (2016-2017 Colorado School of Mines)

2017 Bahar döneminde ABD’de Colorado School of Mines okulunda değişim programına katıldım. Her şeyden önce exchange programına katılmış olmaktan çok ama çok memnun olduğumu belirtmem gerek.

   Mines, eyalet başkenti Denver’a Uber’la 20 dk. mesafedeki Golden şehrinde bulunuyor. Golden küçük bir şehir, özellikle de İstanbul’da doğma büyüme birisi iseniz. Fakat bu kötü bir şey değil. Şehirdeki huzur ve güven hissini İstanbul’da yaşamak çok zor. Eğer filmlerdeki klasik Amerikan sahnelerini beğeniyorsanız Golden şehrini sevmemeniz mümkün değil. En yüksek bina merkezde 4 katlı, bunun dışında bütün evler müstakil ve filmlerdeki gibi aynı bahçeli ve garajlı.


School of Mines da Golden şehri kadar eski bir okul. Herkesten duyduğum kadarıyla da Colorado eyaletindeki en iyi mühendislik okullarından. Hele ki maden müh. bölümü ABD genelinde en iyilerden. Eğitim sistemleri de tabii bizden farklı. Bence farklı bir sistemde eğitim almak çok faydalı oluyor, iç disiplin oluşturmak ve adaptasyon yeteneklerini geliştirmek açısından önemli. Ülke fark etmeksizin exchange programına katılmak yaşam tecrübesi anlamında insana paha biçilemez şeyler katıyor. Tabii ki İngilizceme yaptığı katkı da yadsınamaz. Bunların yanında muhteşem insanlarla da tanışma şansı buldum ve tarif edilemez şeyler deneyimledim. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

İlginç bir anektod; sarı t-shirt’li arkadaşın Avusturalya’daki oda arkadaşı da İTÜ Maden mezunuymuş.